sobota, 19 stycznia 2013

A Ty walczysz?

Dzisiaj postanowiliśmy, do śniadania, odpalić film. Jesteśmy zaopatrzeni w dość dużą ilość GB więc póki jest czas, trzeba z tego korzystać.
Film "The First Grader" jest historią człowieka, który ucierpiał, z powodu przynależności do danego plemienia. Znamy historię Rwandy, gdzie walczyły ze sobą plemiona Tutsi i Hutu, na skutek działań politycznych. Ta historia jest podobna, rozgrywa się w Kenii. Ludzie, którzy przeżyli wiezięnie w obozach jeńców brytyjskich pamiętają o przeszłości. Główny bohater pamięta o zdarzeniach które przeżył każdego dnia. Stracił żonę i dwójkę malutkich dzieci. Uszkodzono mu słuch, zmiażdżono czaszkę, okaleczono ciało. Kimani N'gan'ga Maruge jako 84-latek przychodzi do szkoły dla dzieci, ponieważ chce nauczyć się czytać i pisać. Uważa, że pióro (czyli umiejętność pisania i czytania) jest władzą i jeżeli człowiek chce walczyć o swoje prawa i czuć się bezpieczenie, musi czytać i pisać.

Film zrobiony w bardzo ciekawy sposób. Pokazuje dwa światy-młodośc głównego bohatera, który był więziony oraz starość, kiedy chce się uczyć. Droga do edukacji, z różnych powodów nie leżących po jego stronie, nie jest łatwa.

Człowiek, który widział w nauce sens, był zdeterminowany, cierpliwy, uparty, skrupulatny i wierzył w to, że może coś zmienić wygłosił mowę w ONZ dotyczącą edukacji.
Zmarł mając 89 lat na raka żołądka.

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. tak to prawda, bo one pokazują, ze nawet starzec, którego nikt nie szanuje, który nie potrfai czytac i pisać, może dać coś dobrego światu. Walczył o edukacje dzieci w Afryce, wszyscy wiemy jak wazna jest edukacja.
   Bardzo polecam ten film, fenomenalny :]

   Usuń
 2. Zaczęliśmy oglądać wczoraj z Panem B. Dziś mam nadzieję skończymy, bo wciągnęłam się bardzo... Dziękuję za polecenie go.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo:] Film do najkrótszych nie należy ale jest naprawdę wart zobaczenia :]
   Daj znać jakie macie wrażenia :D

   Usuń